Profil absolventa

Profily štúdia pre odbory:

Hotelová akadémia

Absolvent študijného odboru 63 236 Hotelová akadémia je po pätrocnom štúdiu kvalifikovaný pracovník so širokým odborným profilom a všeobecným vzdelaním.

Je schopný riešit praktické problémy podnikatelskej praxe v hotelierstve a v spolocnom stravovaní. Kvalifikovane organizuje a riadi hospodársku cinnost a prevádzku v zariadeniach reštauracného stravovania, úcelového spolocného stravovania a prechodného ubytovania.

Po absolvovaní troch rocníkov štúdia a 1 500 hodín odbornej praxe môžu žiaci vykonat dobrovolnú záverecnú skúšku, a tak získat výucný list v odbore kuchár-cašník. Vykonaním tejto skúšky sú žiaci pripravení na zvládnutie praktických odborných cinností, ktoré súvisia s technikou obsluhy, stolovaním a technológiou prípravy jedál.

Po ukoncení pätrocného štúdia je absolvent pripravený na samostatný výkon odborných hotelierskych a reštauracných cinností je schopný samostatne podnikat. Je adaptabilný pre prácu v príbuzných odboroch, je pripravený aplikovat získané vedomosti v praxi a pracovat aj v tíme. Trvale sa zaujíma o vývoj odboru doma i v zahranicí, sústavne sa vzdeláva a sleduje odbornú literatúru.

Používa racionálne metódy práce podnikatela, realizuje podnikatelské zámery, cielavedome, rozvážne a rozhodne koná v súlade s právnymi normami spolocnosti, zásadami vlastenectva, humanizmu a demokracie.

Absolvent hotelovej akadémie sa môže uchádzat o štúdium na vysokých školách, hlavne so zameraním na cestovný ruch, spolocné stravovanie a príbuzné odbory, ak si doplní vedomosti z matematiky vo volitelnom odbore.

Na plnohodnotné vykonávanie povolania je nevyhnutná aj telesná zdatnost absolventa, dobrý zdravotný stav, kultúra jednania, vystupovania a správania.

Manažment regionálneho cestovného ruchu

dĺžka vzdelávania a prípravy :

4 roky denného štúdia

Základné podmienky na prijatie:

úspešné ukončenie základnej školy,
zdravotná spôsobilosť,
úspešné vykonanie prijímacej skúšky

Spôsob ukončenia vzdelávania a prípravy:

maturitná skúška

Poskytnutý stupeň vzdelania:

úplné stredné odborné vzdelanie

Doklad o dosiahnutom vzdelaní:

maturitné vysvedčenie

Pracovné uplatnenie absolventa:

Po úspešnom vykonaní maturitnej skúšky sa absolventi môžu uplatniť v oblasti regionálneho cestovného ruchu, v cestovných kanceláriách, informačných centrách, v múzeách; ako informátori, organizátori cestovného ruchu v regiónoch a v obciach, ako pracovníci marketingových útvarov v samosprávach, v organizovaní skupinovej, rodinnej a individuálnej turistiky, v stravovacích a ubytovacích podnikoch a zariadeniach, v sprievodcovskej činnosti a iných službách a podnikateľskej činnosti.
vysoká škola

Absolvent študijného odboru manažment regionálneho cestovného ruchu je kvalifikovaný pracovník, ktorý je schopný vykonávať pracovné činnosti v regionálnom cestovnom ruchu, najmä prispievať k rozvoju služieb cestovného ruchu v cieľovom mieste.
Cieľové miesto je konkrétne územie (obec, región) v Slovenskej republike, ktoré je atraktívne svojou prírodnou, kultúrnou alebo historickou zaujímavosťou. Zhodnotenie atraktivít zvyšuje ekonomický potenciál územia a prispieva k tvorbe produktu cestovného ruchu.
Tvorba konkurencieschopného produktu cieľového miesta je výsledkom činnosti kvalifikovanej sily, ktorá poskytuje nielen kvalitné služby, ale aj manažuje kompletizovanie produktu, čím umožňuje realizovať na trhu vysokú pridaná hodnotu. Regionálny cestovný ruch:
- zvyšuje zamestnanosť v regióne, vytvára nové pracovné miesta a znižuje migráciu za prácou
- priaznivo ovplyvňuje zárobkovú situáciu miestneho obyvateľstva
- vytvára príležitosti pre podnikateľské aktivity miestneho obyvateľstva v oblasti spoločného stravovania, ubytovania, remesiel, obchodu a poľnohospodárskej výroby
- zlepšuje starostlivosť o životné prostredie (verejná zeleň, estetika prostredia)
- podporuje rozvoj infraštruktúry (budovanie a údržba cestnej siete, modernizácia bytového fondu, oživenie kultúrno-osvetových zariadení a pod.)
- zvyšuje sebavedomie a spolupatričnosť miestnych obyvateľov
-je zdrojom príjmov regiónu